Whats the Story, Morning Glory?

Uncategorized

3. Etki

Her ne kadar albümden ilk önce “Some Might Say” adlı sarkı yayımlansa da, “Roll With It” albümün ilk teklisi olarak seçildi ve Ekim 1995te satısa sunuldu. Gruba yakınlıklarıyla tanınan bir baska britpop grubu Blur, Oasisin klasik yayımlama aralığını takip edip albümden üç hafta önce ilk tekliyi yayımlayacağını düsündü. Ancak daha sonra Blur, Oasisin sarkılarını kendi sarkıları “Country House”tan bir hafta önce yayımlayacağını gördü. Bu nedenle grup tepki olarak kendi sarkılarını da “Roll With It” ile aynı hafta satısa sundu. Blurun “Country House” adlı eseri o hafta tekli satıslarının yüzde kırk birini ele geçirdi ve bir numaraya kadar çıktı. Sarkının hemen arkasında Oasisin “Roll With It” adlı sarkısı yer almaktaydı. Durum basında “Britpop Savası” olarak geçti.

Whats the Story Morning Glory?, 2 Ekim 1995te satısa sunuldu ve oldukça hızlı bir satıs grafiği çizdi. Daily Mirror gazetesi, albümün yayımlanısından bir sonraki gün, albümün ilk gününde her iki dakikada bir sattığını belirtti. Ilk hafta albüm 346.000 kadar sattı ve 1987 yılındaki Michael Jackson albümü Bad den sonra Britanyada en hızlı satılan albüm oldu.

Albüm genellikle olumlu elestiriler aldı. NME, albüme on yıldızdan yedisini, Q, bes yıldızdan üçünü, Rolling Stone, bes yıldızdan dördünü verdi. Rolling Stone, grubun kadınsı tarafının bu albümle çıktığını belirtti fakat yine de mükemmel olduklarını ekledi. Albümün basarıları, grubu dünya çapında basarı kazanan Ingiliz gruplar arasına soktu. Öyle ki, grup 1996da albüm sarkılarından olusan bir konser ayağı verdi.

1997 yılında albüm, HMV, Channel 4, The Guardian ve Classic FMin ortataklasa düzenlediği Music of the Millennium listesinde birinci sırada yer aldı. 1998 yılında Q dergisi okuyucuları, albümü bir numaralı albüm olarak seçti. Ayrıca aynı derginin 2000 yılı sürümünde albüm gelmis geçmis en iyi Ingiliz albümü seçildi. 1999 yılında yine Q dergisi editörleri albümü, doksanların en iyi albümü olarak seçti. 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından düzenlenen ve gelmis geçmis en iyi 500 albümü gösteren listede albüm 376. sırada yer aldı. Ayrıca Q ve HMV dergileri tarafından ortaklasa düzenlenen bir oylamada albüm yine grubun bir önceki albümleri Definitely Maybe den sonra ikinci en iyi Ingiliz albümü seçildi.

Sharing is caring!

Leave a Reply